هیئت های استانی
متن ها
متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر

نحوه خواندن داغ اسب
نویسنده : admin .:. تاریخ : 10 تیر 1394 .:. بازدید : 2216 .:. نظرات : 0

 رنگهای ساده رنگهایی هستند که تقریبا رنگ تمام زمینه بدن اسب از یک رنگ میباشد و به عبارت دیگر تارهای مو فقط یک رنگ دارند و انچه که در ظاهر به عنوان رنگ بدن اسب بروز مینماید انعکاسی از رنگ تارهای تک رنگ است که در اصطلاح به انها رنگهای یکدست (Solid colour)هم گفته میشود.

رنگ سیاه:

زمانی که تمام الیاف موهای بدن سیاه رنگ است که البته ممکن است در رنگ سیاه بدن تنوع رنگ سیاه براق و یا سیاه با انعکاس قرمز رنگ و سیاه مات دیده شود. در این اسبها صرفا نشانه های سفید ثبت میشود.

رنگ سفید:

تمامی موهای بدن سفید بوده و برای تمام عمر به همان صورت دیده میشود . در این قسم رنگ هم ممکن است سفید مات و یا یکدست و براق دیده شود .رنگ سفید خالص فراوانی کمی دارد و عمدتا با گذشت سن در اسبهای نیله و خاکستری به اسبهای سفید رنگ تبدیل میشود.

رنگ موشی:

در صورتی اسب موشی رنگ است که موهای بدن اسب تماما خاکستری یا شبیه به رنگ موش باشد.و یا اسبهای نیله ای که یال و دم سیاه دارند اسبهای موشی رنگ شناخته میشوند.

باید توجه داشت که این رنگ با رنگ نیله و یا به عبارتی خاکستری تفاوت دارد .زیرا در این رنگ بروز رنگ موشی یا خاکستری ساده به دلیل انعکاس تارهای یکدست که به خودی خود رنگ خاکستری دارند حاصل میشود در حالیکه در رنگ نیله و یا خاکستری انچه که بروز مینماید انعکاس رنگ تارهای سیاه و سفید سطح بدن است .در رنگ موشی ممکن است رنگهای خاکستری معمول- روشن و تیره دیده شوند و در بسیاری از موارد این رنگ در صورتی در اسبها دیده میشود که رنگ یال و دم سیاه رنگ باشد .

رنگ سمند :

عبارت است از رنگ زرد طلایی که شبیه به رنگ کاه میباشد رنگ سمند نیز گاهی ممکن است تیره و روشن باشد ودر رنگ سمند نیز گاهی رنگ یال و دم سفید رنگ و گاهی سیاه رنگ (سمند ایزابلا) میباشدکه در مناطق مختلف کشور اسامی مختلفی به این دو رنگ اخیر داده شده است مانند سمند یال و دم شسته و یال و دم شمشیری . در اسبهای سمند ممکن است یک نوار بر روی پشت حیوان به رنگ تیره دیده شود که به ان (خط قاطری) میگویند.

رنگ کرنگ:

تغییراتی از زرد روشن تا رنگ قهوه ای خیلی تیره و مایل به قرمز کرنگ است.در این حالت باید حتما رنگ یال و دم شبیه به رنگ زمینه بدن و یا کمی روشنتر از ان باشد .انواع رنگ کرنگ عبارت است از کرنگ اهویی.کرنگ روشن.کرنگ طلایی و غیره.زمانی که دررنگ کرنگ یک یا چند قلم از دست و پاسفید رنگ باشد اصطلاحا ان را کرند(Sorrel)مینامند. بنابراین کرندبه اسب کرنگی اطلاق میشود که حداقل در یکی از انتهای دست و یا پایش علامت سفیدی داشته باشد .

 رنگ کهر :

رنگ مو های زمینه بدن سرخ مایل به قرمز و یا قهوه ای پر رنگ است .در این نوع همیشه رنگ یال و دم سیاه رنگ است  البته رنگ کهر زرد خرمایی تا ماهوتی (Mahogany)یعنی قهوه ای مایل به زرد متغیر است که کهر تیره معمولا قهوه ای میباشد .رنگ کهر سیر را قره کهر مینامند.

رنگهای مخلوط :

رنگهای مخلوط(Complex Colour)عبارت است از رنگهاییکه از اختلاط موهای ناهمرنگ بدن اسب بوجود میاید و موهای غیر همرنگ ممکن است از 2یا 3 رنگ مختلف باشد.

رنگ نیله یا خاکستری:

رنگ نیله از اختلاط و ترکیب مو های سیاه و سفید معمولا در  روی زمینه ی سیاه بدن اسب به وجود میاید. رنگ خاکستری نیز ممکن است روشن و تیره باشد. معمولا اسب های نیله با بالا رفتن سن رنگهای روشنتری پیدا میکنند.در صورتی که بر روی رنگ سفید زمینه خال های ریز قهوه ای وجود داشته باشد اصطلاحا اسب را (نیله مگسی)مینامند. اگر رنگ بدن اسب سیاه رنگ بوده که با موهای سفید نامنظم رقیق شده و رنگ یال و دم سیاه باشد اسب را (قره نیله)میگویند.

رنگ گلگون:

رنگ گلگون از اختلاط موهای سفید و قرمز (کهر)و همراه با مقدار ناچیزی از رنگ سیاه بر روی بدن اسب حاصل میشود . رنگ گلگون نیز ممکن است روشن.تیره و یا خالدار باشد .در این رنگ معمولا رنگ دم و یال سفید و یا طلایی ظریف و براق است.

در برخی اوقات از اختلاط سه نوع مو به رنگهای سفیدو قرمز وسیاه در روی بدن اسب رنگی حاصل میشود که به ان نیله ابرش میگویندوبر حسب میزان موهایی که با هم مخلوط شده اند نیلی ابرش تیره.روشن و معمولی و ابرش سرخ و کرنگ ابرش(کرنگ با خال سفید)به وجود می اید.

رنگهای مرکب:

رنگهای مرکب عبارت از رنگهایی هستند که از ترکیب رنگهای مختلف با پراکندگی خاصی بر روی بدن اسب به وجود می ایند.شاید بتوان به جرات ابراز نمود که تعداد اسبهایی که دارای رنگ مرکب میباشند به مراتب کمتر از دو دسته اول یعنی رنگهای ساده و مخلوط میباشد.

رنگ ابلق:

هرگاه لکه های سفید در زمینه ی رنگ دیگر در بدن دیده شود و یا برعکس لکه های رنگی در روی زمینه سفید دیده شود اصطلاحا رنگ (ابلق سفید)(skewbald) مینامند(ابلق سفید با هر رنگ دیگری جز سیاه) در حالی که ممکن است لکه های سفید بر روی زمینه سیاه بدن و یا برعکس واقع شود که در این صورت ان را (ابلق سیاه و سفید) (piebald)مینامند.

 رنگ قزل:

رنگ قزل موهای سفیدی است که همراه با موهایی با یک یا چند رنگ دیگر باشد .قزل ابی(Blue Roan)معمولا ترکیب و اختلاط موهای سفید و سیاه است و قزل قرمز (Red Roan) ترکیبی از کهر است با موهای سفید (سفید و قرمزوسیاه). و نهایتا (قزل بلوطی)ترکیبی است از موهای سفید و رنگ بلوطی.

رنگ اپالوسا:

رنگ اپالوسا که به تازگی در زمره ی دسته بندی های رنگ بدن قرار گرفته است نام خود را از اسبی به همین نژاد گرفته است .از انجای که این رنگ به صورت خاص دارای تنوع میباشد در اکثر کتابهای مرتبط با رنگ اسب این رنگ و انواع ان را به عنوان یک رنگ مجزا از سایر رنگهای ذکر شده بیان میدارند.

در واقع رنگ اپالوسا رنگی است که در ان رنگ زمینه بدن مختلف میباشد ولی بر روی این زمینه همواره لکه های کوچک و یا خالهای رنگی (spotted colour) دیده شود . از انجایی که نحوه پراکندگی این خالها بسیار متنوع است انها را در 5 الگوی اصلی دسته بندی کرده اند.

1:یوز پلنگی(Leo pard):خال ها در سراسر بدن پراکنده اند زمینه بدن تیره و سیاه است.

2:تخم مرغی(Egg shaped):لکه های بیضی شکل در سراسر بدن پراکنده اند زمینه بدن سفید رنگ است و لکه ها سیاه رنگ.

3:دانه برفی(snow flake):لکه های سفید درهر زمینه رنگ تیره بدن قراردارند.

4:پوششی(Blanket): لکه های مانند پوششی عمدتا در ناحیه خلفی حیوان دیده می شوند.

5:مرمری(Marble):لکه ها بسیار ریز و خال سیاه رنگ در زمینه سفید در سراسر بدن پراکنده اند.

البته رنگ زمینه بدن در اپالوسا عمدتا قزل است که در ناحیه پوزه و بینی و لب ها خالهای متضاد با بقیه بدن به صورت کک و مک معمولا دیده میشود.

 رنگ پینتو:

رنگ پینتو که به اسامی دیگری مانند(panit) و یا(calico) نیز از ان یاد میشودهمانند رنگ اپالوسا از گروهی از اسبهای بنام پینتو استخراج شده .در این رنگ اسب دارای لکه بوده و صرفا از یک رنگ میباشد

 

 

 

تغذیه اسبها

 

 

حجم معده اسب بزرگ نيست، حجم معده در اسب‌هاى درشت‌اندام بين ۱۶-۱۵ ليتر مى‌باشد. معده اسب يک قسمتى بوده و در محل اتصال مرى به معده و در يک سوم از قسمت بالائى معده غدد گوارشى وجود ندارد. غدد ترشحى در معده اسب براساس نوبت ورود به معده به‌صورت لايه لايه روى‌هم انباشته مى‌شود.
حرکات مکانيکى ديواره معده قبل از هرچيزى به درد پيشروى منظم توده غذائى مى‌خورد و چندان تأثيرى بر روى به هم خوردن و مخلوط شدن مواد غذائى ندارد.
در بخش‌هاى اصلى مواد غذائى در نتيجه تأثيرات باکترى‌هاى معده و فرمنت‌ها تغييراتى حاصل مى‌شود. نشاسته به قند تبديل مى‌شود و به موازات آن در نتيجه اتمام اين تغيير و تبديل اسيد شير به‌وجود مى‌آيد. سلولز دچار هيچ‌گونه تغييرى نمى‌شوند.
پروتئين‌ها تحت تأثير فرمنت‌هاى پروتئوليت و باکترى‌ها هضم شده و بخش‌هاى ساده‌اى از قبيل پپتون و آلبوموز تجزيه مى‌شود.
براساس تحقيقات Allenberger دو ساعت بعد از ورود مواد غذائى به معده، يک‌سوم پروتئين‌ها و ۵ ساعت بعد نيمى از مواد غذائى هضم مى‌شود و وقتى‌که مواد غذائى از معده وارد روده مى‌شود به ميزان ۸۰-۷۵ درصد آب توليد مى‌کند. روده اسب برخلاف روده نشخوارکنندگان بسيار کوتاه است. درازى روده اسب به نسبت ۱۲-۱۰ بار طويل‌تر از طول بدن اسب مى‌باشد. درازى روده در گاو‌ها ۲۲-۲۰ برابر طول بدن گاو و در گوسفندان ۲۸-۲۵ برابر طول بدن گوسفند است.
روده اسب بسيار پرحجم است چنانکه حجم روده باريک بين ۴۰ الى ۱۰۰ و ميانگين ۷۰ ليتر است. حجم روده کور نيز بين ۶۸-۱۶ و ميانگين ۳۳ ليتر و حجم روده بزرگ در بخش قولون ۱۰۰-۹۵ ليتر است. روده بزرگ اسب به‌منظور استفاده بهتر از علوفه خشبى در وضعيت بهترى قرار دارد.
مدت نگهدارى مواد غذائى در کانال گوارشى اسب نسبت به نوع علوفه، شکل تغذيه و خصوصيات حيوان تغيير مى‌کند.
براساس تحقيقات Allen berger، Hofmeister اولين بخش مواد غذائى غيرقابل هضم پس از ۴-۳ روز دفع مى‌شود.
مواد غذائى به‌طور ميانگين بين ۱۰۰-۹۰ ساعت در کانال گوارشى باقى مى‌ماند که از اين مدت:
۱۲-۶ ساعت در معده.
۶-۱۲ ساعت در روده باريک
۲۴ ساعت در روده کور
۲۴ ساعت در بخش شکمى قولون
۲۴ ساعت و بيش از آن در بخش متصل به پشت قولون و اکتوم مى‌گذرد.

 

 

 

 

نحوه خواندن داغ اسب

images1226
 

در اینجا خلاصه ای از آنچه که باید در این رابطه دانست می آوریم:

روش های تعیین هویت:

الف) ثبت علایم ظاهری:

در این روش کلیه علایم و رنگ های طبیعی اسب شامل تمامی نشانه های صورت، دست، پا، خطوط پشت، رنگ بدن و نوع پیچش مو ثبت می شود. این روش در عمل چندان موثر واقع نشد چون این احتمال وجود دارد که بخش یا بخشهایی از علایم نادیده گرفته شود.

رنگ ها و علایم بدن اسب در قسمت پرورش اسب توضیح داده شده است. در مورد پیچش مو هم با استفاده از صفحات گل رس طرح پیچش موی پیشانی اسب را قالب زده و چون این پیچش ها مشابه نیست برای شناسایی اسب استفاده می کنند ولی تهیه این صفحات و همچنین خواندن آنها دشوار است و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ب) خالکوبی لب:

در این روش یک رنگ پاک نشدنی بر روی بافت های زیر پوست در سطح داخلی لب اسب تثبیت می شود. این روش به دلیل محمدود بودن اطلاعات قابل ثبت مخصوصا” در کره ها به دلیل کوچک بودن سطح لب، پاک شدن به مرور زمان و همچنین به وسیله اشعه لیزر و ایجاد جابجایی و نیز احتمال انتقال بیماریها به خوصوص کم خونی عفونی و مسری اسب در اثر استفاده مکرر شماره های میخ دار، منسوخ شده است.

پ) داغ گرم:

در این روش از آهن سرخ شده استفاده می شود و با توجه به دردناک بودن، بزرگ بودن شماره ها و حروف و محدودیت ثبت اطلاعات، زخم شدن و مشکلات دیگر، مورد استفاده قرار نمی گیرد. این نوع داغ بر روی دیواره سم هم انجام می گیرد تا بدون درد باشد اما با توجه به رشد سم هر ۷-۵ ماه نیاز به تجدید دارد و محدودیت ثبت علایم بیشتر است.

ت) داغ سرد:

عبارت است از قرار دادن یک فلز منجمد مسی بر روی پوست اسب. داغ سرد سلول های رنگ ساز پیاز موهایی را که مستقیما” زیر داغ مسی قرار دارند، از بین می برد و موی ناحیه داغ زده به رنگ سفید می روید که سطح آن بسیار تیز و زبر است.

این روش برای شماره گذاری از سیستم قراردای اعداد و حروف بهره نمی گیرد بلکه از نوعی سیستم زاویه ای استفاده می کند که در مقایسه با روش اعداد و حروف دقیق تر است و توان شماره گذاری را افزایش می دهد، به این معنا که می توان تعداد زیادی اسب را بدون تکرار شماره ها شناسایی یا علامت گذاری نمود. این روش برای اسب دردآور نیست و اسب فقط سوزشی را در ناحیه داغ احساس می کند که البته به منظور جلوگیری از هرگونه واکنش ناگهانی با اسب توسط لواشه مهار شود.

لوازم مورد نیاز:

داغ مسی، ازت مایع، الکل، ماشین یا تیغ موزن، یخدان یونولیتی برای حفظ ازت، برس نایلونی برای تمیز کردن دستگاه، وسایل مهار کامل اسب.

اعداد قراردادی بین المللی جهت داغ اسب عرب (و همچنین دره شوری)

مراحل اجرا:

 نحوه خواندن داغ اسب

نمونه داغ عرب و دره شوری

پس از مهار اسب، ناحیه مورد نظر را مشخص و موهای آن را می تراشیم. این محل در اسب های نژاد عرب و دره شوری در زیر یال روی گردن و در سایر نژاد ها بر روی کتف سمت چپ می باشد.
سپس شماره و اعداد مورد نظر را با دقت در دستگاه قرار می دهیم، دستگاه را در یخدان یونولیتی داخل ازت مایع (۱۹۶- درجه) قرار می دهیم، محل تراشیده شده را با الکل مرطوب کرده تا ضمن ضد عفونی باعث سرد شدن موضع و کاهش جریان خون شود و دستگاه دیرتر گرم شود، حالا دستگاه منجمد را به صورت یکنواخت روی پوست بفشارید و مواظب باشید که جابجا نشود.
مدت زمان نگه داشتن دستگاه بر روی پوست به رنگ اسب بستگی دارد هر چه اسب تیره تر و جوان تر باشد مدت زمان کمتر و هرچه روشن تر باشد به مدت بیشتری نیاز دارد به هر حال این زمان با ازت بین ۲۰ – ۸ ثانیه و با یخ خشک بین ۳۸ – ۲۸ ثانیه است.
اسب ها را از ۱۸ ماهگی به بالا داغ می زنند به جز اسب های عرب که از ۴ ماهگی به بعد نیز با دستگاه کوچک داع می کنند.
برای داغ زدن هر اسب شماره ها به دقت تنظیم و با برس تمیز کنید. محل داغ پس از چند دقیقه ورم می کند و پس از مدتی محو می شود و موهای موضع پس از حدود ۱ ماه می رویند.
در اسب های تیره که زمان کمتر صرف می شود رنگدانه ها از بین می رود و در محل داغ موی سفید می روید و در اسب های سفید که زمان بیشتر صرف می شود پیاز مو می سوزد و دیگر مو نمی روید و در نتیجه شماره ها به رنگ سیاه نمایان می شود.

انواع داغ های سرد مورد استفاده در ایران:

در اسب عرب: نحوه خواندن داغ اسب

دستگاه داغ اسب عرب مستطیل بوده و شکل آن اینگونه است:

۰۱ مربوط به اسب عرب خالصی است که در اختیار دولت می باشد (معاونت فنی فدراسیون)

۰۲ اسب عرب عشایری

۰۳ اسب عرب خالص شخصی

۰۴ اسب دوخون عرب و یک نژاد بومی دیگر کشور

۰۵ اسب دو خون عرب و تاروبرد

۰۰KH اسب عرب خالص خوزستان که در ابتدا با ۰۲ نشان داده می شده و بعدها با این داغ شناسایی و ثبت گردیده است.

امروزه (تا سال۸۴ شمسی) از این میان فقط از سه داغ ۰۱، ۰۳ و ۰۰KH استفاده می شود و برای نژاد دره شوری نیز ۰۰Dدرج می گردد.

در سایر نژادها:

این دستگاه تقریبا” مربع بوده و شکل داغ آن به این صورت می باشد:

 نحوه خواندن داغ اسب

داغ عرب و دره شوری

IR نشان دهنده این است که اسب در ایران داغ خورده و دوخون یا تاروبرد است (این تفاوت نژاد در شناسنامه ذکر می شود). به جای IR برای نژاد کرد –K، ترکمن –T، ورزشی –S و اسب خزر –P قرار می گیرد.

دو رقم سمت راست بالا نشان دهنده سال تولد به شمسی و چهار رقم پایین بیانگر شماره شناسنامه یا سریال کامپیوتر می باشد که در شناسنامه بعد از پیش شماره نژاد ذکر می شود.

در شناسنامه هر نژاد با یک پیش شماره مشخص می شود که شماره داغ ترکیب شده و شماره شناسنامه اسب را تشکیل می دهد، مانند:

۱۰: ترکمن ، ۱۱: تاروبرد ، ۱۲: دوخون و . . .

نحوه خواندن داغ اسب های غیر عرب در ایران

اسب ایرانی:

لازم به توضیح است که از سال ۸۴ به بعد میکروچیپ جایگزین داغ شده و کلیه اسب ها از این طریق شناسایی و ثبت می شوند. فعلا” (سال۸۷) در شناسنامه ها نیز فقط نژاد عرب، ترکمن، تاروبرد، ورزشی و بومی ایران درج می شود.

ث) میکروچیپ:

این روش راحت ترین و مطمئن ترین روش شناسایی و تشخیص هویت اسب می باشد. در این روش توسط یک تفنگ مخصوص یا آمپول کد رمزداری به اندازه دانه برنج در زیر پوست در ناحیه گردن اسب کاشته می شود. میکروچیپ استریل بوده و با بافت بدن حیوان همخوانی داشته و تا آخر عمر در بدن وی محفوظ و باقی می ماند. روش خواندن اطلاعات میکروچیپ بسیار آسان است. با دستگاه بازخوان از فاصله ۵ تا ۷ سانتی پوست اسب مورد نظر، اطلاعات موجود در زیر پوست را بازخوانی می کنند.

ج) اسکن چشم:

در این روش توسط دستگاه مخصوص از عنبیه چشم اسب عکسبرداری می شود و این روشی بسیار دقیق برای شناسایی اسب ها می باشد و مخصوصا” در اسب های کورس از این روش استفاده می شود.

 

موضوع : درباره اسبها
مطالب مشابه
آخرین نظرات خوانندگان این مطلب
ارسال نظر برای این مطلب
توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
توجه : حتما آدرس وب سایت خود را در قسمت متن نظر وارد کنید.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *
سایت سوارکاران کشور سایت سوارکاران کشور