هیئت های استانی
متن ها
متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر متن مورد نظر

گوارش اسب
نویسنده : admin .:. تاریخ : 18 آبان 1394 .:. بازدید : 1046 .:. نظرات : 0

تشریح و عملکرد اعضای اسب
دستگاه گوارش دستگاه گوارش به ترتییب از قسمتهای زیر تشکیل شده است:
۱- دهان: از لبها آغاز و به حلق ختم می شود، در محوطه دهانی زبان و دندانها قرار داشته و غدد بزاقی با ترشحات خود به عنوان اولین عامل شیمیایی به هضم کمک می کنند.
۲- حلق: یک سوراخ به سمت دهان، دو سوراخ به سمت بینی، یک سوراخ به سمت مری، یک سوراخ به سمت حنجره و دو سوراخ به سمت گوش دارد.
۳- مری: از سه ناحیه دهانی، گردنی و سینه ای تشکیل شده و بافتی از جنس عضلات صاف غیر ارادی دارد.
۴- معده: از دو بخش پیش معده و معده اصلی تشکیل شده که فقط معده اصلی سلولهای ترشحی دارد. از بالا توسط دریچه کاردیا به مری و از پایین توسط دریچه پیلور به روده کوچک وصل می شود. در معده سلولهای مرز نشین اسید معده ترشح می کنند و محیط را اسیدی می کنند. همچنین این سلولها ماده ای به نام فاکتور درونی ترشح می کنند که با ویتامین ب۱۲ موجود در غذا ترکیب شده و موجب جذب آن در انتهای روده باریک می شود. سلولهای اصلی پپسینوژن ترشح می کنند که در محیط اسیدی معده به پپسین تبدیل می شود و بر روی مولکولهای پروتئینی اثر می کند. سلولهای موکوس که پیش ساز سلولهای مخاطی، مرزنشین و اصلی می باشند، حاوی موسین هستند.
۵- روده ها:
الف) روده کوچک: که از سه بخش دوازدهه، تهی روده (میانی) و ایلئوم تشکیل شده است. روده باریک دو نوع حرکت دارد که یکی باعث راندن مواد غذایی به سمت روده بزرگ و یکی باعث مخلوط شدن غذا با شیره های گوارشی می شود.
ب) روده بزرگ: شامل، روده کور، کولون و راست روده که به مخرج منتهی می شود. در روده کور و کولون هضم میکروبی که قسمت مهمی از هضم است انجام می شود . این دو قسمت از بخشهای مهم دستگاه گوارشند.
علاوه بر غدد بزاقی، لوزالمعده و کبد هم از غدد ضمیمه دستگاه گوارش هستند. در ضمن اسب کیسه صفرا ندارد ولی این به معنی عدم تولید صفرا نیست و فقط عضو ذخیره آن را ندارد ولی صفرا ترشح می کند

موضوع : درباره اسبها
مطالب مشابه
آخرین نظرات خوانندگان این مطلب
ارسال نظر برای این مطلب
توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
توجه : حتما آدرس وب سایت خود را در قسمت متن نظر وارد کنید.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *
سایت سوارکاران کشور سایت سوارکاران کشور